25. 7. 2024
Dobrovolný
svazek obcí EKOD (dále jen DSO EKOD) pokračuje v úspěšném zlepšování odpadového
hospodářství a získal další významnou dotaci, která přinese obyvatelům
jednodušší a efektivnější třídění odpadu.
DSO EKOD byl založen v roce 2017 s cílem spolupráce mezi obcemi v oblasti odpadového hospodářství. Dnes má tento svazek 16 členů, mezi nimiž jsou obce i města (dále jen obce). DSO EKOD je také zakladatelem svozové společnosti EKOD Servis, s.r.o., která zajišťuje svoz odpadů a další služby dle potřeb jednotlivých obcí.
Jedním z klíčových úkolů DSO EKOD je získávání dotací z Evropské unie na společné projekty, které členským obcím přinášejí mnoho výhod. Již v roce 2020 získal DSO EKOD významnou dotaci na zavedení systému Door-to-door (třídění odpadu přímo u domů), nákup nádob na tříděný odpad, včetně velkoobjemových kontejnerů pro sběrné dvory a bioodpad. Tento projekt měl celkovou hodnotu téměř 12 milionů Kč.
Díky této dotaci mohly některé obce úspěšně zavést systém třídění odpadu přímo v domácnostech, což vedlo ke zvýšení míry třídění a snížení množství směsného odpadu, za což některé obcí získali regionální i nadregionální ocenění. Spokojenost členských obcí s tímto systémem se rychle rozšířila a přilákala do DSO EKOD další obce, která chtějí tento efektivní způsob třídění odpadu zavést také.
Třídění odpadu je nesmírně důležité pro ochranu životního prostředí. Správné třídění umožňuje recyklaci materiálů, které by jinak skončily na skládkách nebo ve spalovnách. Recyklace snižuje spotřebu surovin, šetří energii a snižuje emise skleníkových plynů. Každý správně vytříděný kus odpadu představuje malý, ale důležitý krok k udržitelnější budoucnosti.
Na základě úspěchů z předchozích let připravil DSO EKOD další žádost o dotaci z Operačního programu životního prostředí (OPŽP) na rozšíření systému Door-to-door do nových obcí (Nový Bor a Okna) a na doplnění nádob a velkoobjemových kontejnerů v již zapojených obcích. Přestože byl velký přetlak žádostí a mnoho z nich nebylo schváleno, náš projekt ve výši cca 5 milionů Kč byl úspěšný.
Projekt s názvem „DSO EKOD – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů – II. Etapa“ (CZ.05.01.05/05/23_059/0003406) bude realizován za podpory dotace z Operačního programu životního prostředí. Do projektu se zapojily obce Bezděz, Doksy, Dubá, Chorušice, Jestřebí, Mnichovo Hradiště, Nový Bor, Okna, Velenice a Zákupy. V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele, přičemž nádoby by měly být k dispozici jednotlivým obcím v posledním čtvrtletí letošního roku.
Tento úspěch potvrzuje, že společné úsilí a spolupráce obcí pod hlavičkou DSO EKOD přináší konkrétní a pozitivní výsledky. A připravujeme pro obce další společné projekty, konkrétně zavedení vratných kelímků na kulturní akce, ale o tom zase příště.
Třídění odpadu je nejen ekologicky odpovědné, ale také ekonomicky výhodné pro obce i jednotlivé domácnosti. Pojďme společně pracovat na čistější a zelenější budoucnosti!
Ing. Eva
Burešová, manažerka DSO EKOD
V dubnu 2024 se děti z mateřských škol a prvního stupně základních škol v našich členských obcích těšily na jedinečné divadelní představení, které pro ně připravil Dobrovolný svazek obcí EKOD ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s. pobočka Liberec. Díky jejich finanční podpoře mohlo Karlovarské hudební divadlo přivézt pohádku „O prasátku Arturovi“ přímo do několika škol.
Tato kouzelná pohádka nebyla jen zábavná, ale také poučná. Hlavní téma se točilo kolem třídění domácího odpadu a vlivu recyklace na životní prostředí. Děti se tak mohly hravou formou dozvědět, jak důležité je správně třídit odpad a jak tím mohou pomoci naší planetě.
Celé představení bylo důkazem toho, že divadlo může nejen bavit, ale i vzdělávat. Děkujeme společnosti EKO-KOM za podporu tohoto nádherného projektu, který dětem přinesl nejen radost, ale také cenné poznatky o ochraně životního prostředí.
realizace 2019-2020
Díky projektu podpořenému z Operačního fondu Životní prostředí, který realizuje Dobrovolný svazek obcí EKOD, získaly naše obce nádoby na tříděné odpady.
Cíl projektu: snížení množství směsného komunálního odpadu a zvýšení množství recyklovatelných odpadů jako je papír, plast, bioodpad a sklo. Tyto druhy odpadů mohou být surovinou pro výrobu dalších výrobků a tedy nekončit bez využití na skládkách nebo spalovnách odpadů. Dále vybudování systému odděleného sběru materiálově využitelných odpadů na rozhraní Středočeského a Libereckého kraje.
Realizací tohoto projektu se navýšila kapacita systému separace a svozu tříděných odpadů, součástí projektu byl i vznik informačních brožur o třídění, které dostaly všichni občané členských obcí, kteří si vzali ke svým domům popelnice na separovaný odpad.
Dobrovolný svazek obcí EKOD©2023